Zapraszamy na Święto Niepodległości

Żołnierze w różnych mundurach na polach bitew, a dyplomaci na konferencjach międzynarodowych walczyli o miejsce dla odradzającej się ojczyzny, dla jednego celu. Dla Niepodległej.   

11 listopada 1918 roku jest datą symboliczną. Tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski wysiadł z pociągu, wracając z więzienia, by przejąć władzę w Warszawie z rąk Rady Regencyjnej i został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. I tego dnia zakończyła się wielka wojna na Zachodzie, kończąc epokę cesarzy.

Drogi do Niepodległej wiodły przez pola bitew legionowych brygad Józefa Piłsudskiego i innych twórców POW i Strzelca, przez waleczność Błękitnej Armii Józefa Hallera, polskiego korpusu w Rosji, przez zabiegi dyplomatyczne Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego, przez kaszubską wytrwałość Antoniego Abrahama, upór Wincentego Witosa, śląską waleczność Wojciecha Korfantego, dzieło tysięcy tych, którzy dla niej poświęcali życie w powstaniach i w ciężkiej codziennej pracy przy warsztatach i przy pługach.

Obchody 100 rocznicy odzyskania Niepodległości w Rumi rozpoczną się w sobotę 10 listopada o godzinie 18:00 w Parku Starowiejskim, przy Miejskim Domu Kultury, gdzie Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej organizuje „ognisko niepodległości”.

Niedzielne uroczystości 11 listopada zaczynają się o godzinie 12:30 złożeniem kwiatów przy pomniku J. Wybickiego i H. Derdowskiego. Natomiast o godzinie 13:00 rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny w Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych. Nasza Szkoła weźmie udział w rumskiej Paradzie Niepodległości.

Parada Niepodległości z udziałem m.in. harcerzy i rekonstruktorów historycznych oraz zabytkowych pojazdów wyruszy w niedzielę o godzinie 14:05 spod sanktuarium.

Na Placu Wolności, odbędzie się apel, salwa honorowa, uroczyste posadzenie dębu oraz złożenie kapsuły czasu.

Wśród atrakcji jest również wystawa oręża wojskowego oraz poczęstunek grochówką w godzinach od 15:30 do 18:00 na parkingu przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Zwieńczeniem obchodów będzie koncert patriotyczny pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego o godzinie 16:00 w hali MOSiR.