Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

W niedzielę, 13 stycznia, około godz. 20 tuż przed Światełkiem do Nieba, na scenie, na której odbywał się gdański koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaatakowany nożem został prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.  Po ataku Paweł Adamowicz był reanimowany ponad 20 minut, potem został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. W nocy z niedzieli na poniedziałek Paweł Adamowicz przeszedł wielogodzinną operację. Lekarze walczyli o jego życie. Nie udało się… Mimo wysiłków zespołu lekarzy zmarł w poniedziałek, 14 stycznia. Miał niespełna 54 lata.

Radosna Orkiestra, niosąca pomoc chorym dzieciom, przemieniła się w żałobny kondukt przez czyn desperata i zbrodniarza.

– Z najgłębszym żalem musimy państwa poinformować, że niestety przegraliśmy walkę o życie pana prezydenta – powiedział dr Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. leczniczych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Pozostała pamięć

Requiescat in Pace…

Uroczystości pożegnalne śp. Pawła Adamowicza rozpoczną się w czwartek 17 stycznia br. Urna z prochami prezydenta Gdańska spocznie w Kościele NMP w Gdańsku. Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia w sobotę 19 stycznia o godz. 12. Sobota będzie dniem żałoby narodowej.

Tragiczna śmierć zasłużonego samorządowca skłania do zadumy i refleksji nad losem Człowieka i kondycją naszego życia społecznego. W naszej Szkole na godzinach wychowawczych pamięć wieloletniego (od 1998 roku) prezydenta Gdańska  uczniowie wraz z wychowawcami uczczą minutą ciszy. Zostaną też przeprowadzone pogadanki na temat agresji fizycznej i werbalnej, przemocy w przestrzeni publicznej i w Internecie oraz jej skutków. Na naszej Szkole wywiesiliśmy flagę przyozdobioną kirem.

(fot. gdansk.pl)