Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli wspomnienie bojowników o niepodległą ojczyznę, upamiętniające żołnierzy niepodległościowego podziemia lat 1944-63, wiernych złożonej przysiędze. Wśród młodych Polek i Polaków od dekady widać fenomen popularności Żołnierzy Wyklętych, nazywanych też Niezłomnymi. Na wojskowych cmentarzach, na stadionach, na symbolicznych mogiłach, wzdłuż ulic, w dziesiątkach świątyń płoną znicze i świece pamięci.

Na zdjęciu okolicznościowa wystawa w naszej Szkole, przygotowana przez p. Anitę Kendziorę i jej uczniów. Uczniowie naszej Szkoły wraz z p. Anną Okrój, uczestniczyli też w porannej mszy świętej w rumskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, wzorem wojskowego capstrzyku.

Coraz popularniejszy jest Bieg Tropem Wilczym. Nazwa biegu nawiązuje do wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki”. Partyzanckie oddziały odtwarzają setki rekonstruktorów, w sformowanych na tę okoliczność pododdziałach, w szynelach i panterkach.

W tym roku też uczestnicy uroczystości rozwiną sztandary ku chwale tych, którzy niezłomnie trwali wierni złożonej przysiędze, świadomi, tego, że „Honor służby jest jak sztandar, z którym żołnierz rozstaje się wraz z życiem”