Lipcowe przedszkole w Ósemce

W pierwszym tygodniu lipca w naszym przedszkolu skupiliśmy się na zasadach obowiązujących w przedszkolu, na placu zabaw i na zabawach integracyjnych. Drugi tydzień to tematyka związana z ochroną przyrody, morza i oceany. Trzeci to Piraci i odkrywanie nowych lądów. W tym tygodniu mamy tematykę Dżungla – ochrona lasów tropikalnych. A w ostatnie trzy dni lipca chcemy przypomnieć potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół pod hasłem STOP porzucaniu zwierząt w okresie wakacji.  

Lipiec zainaugurowało spotkanie Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Przedszkola w ramach współpracy z Przedszkolem nr 7 w Bydgoszczy i poznanie ciekawego projektu „Kodowanie na dywanie”.  Spotkanie przybliżyło nam praktyczne zastosowanie kodów i wprowadzenia do programowania . Projekt w którym uczestniczą nasze koleżanki jest to innowacja   z obszaru nowoczesnych technologii informatycznej. Przydaje się mata z kolorowymi kubeczkami , krążkami tematycznymi lub matematycznymi, kolorowe pisaki. Innymi pomocami są puzzle, kody i ozoboty małe roboty. Wykonywałyśmy zadania wspólnie z dziećmi, co potwierdziło zainteresowanie projektem.

15 lipca p. Piotr Kopciewicz opowiedział  dzieciom o swoich pasjach związanych z wyprawami w wysokie góry. Dzieci mogły dotknąć prawdziwy sprzęt wspinaczkowy, obejrzały prezentacje i filmik o  4 letniej dziewczynce, która chodzi po górach. Pan Piotr  przybliżył bardzo ważny temat dotyczący bezpieczeństwa w górach. Na koniec było bardzo dużo pytań, wyjaśnień i opowieści oraz przeciąganie liny wspinaczkowej i wspólne zdjęcie.

W czwartek 18 lipca zorganizowałyśmy Pasowanie na pirata. Każde dziecko otrzymało czapkę piracką, przeszło pasowanie i wiele konkurencji sprawnościowych, które prawdziwy pirat powinien przejść. Odbyło się przeciąganie liny, spacer po linie z opaską na oczy, poszukiwanie skarbu, tworzenie kul armatnich z gazet, wyścigi z kulami na łyżce. Dzieci bawiły się w pirackie kalambury, wspólnie rysowały portret pirata i uczestniczyły w wyścigach z przeszkodami. Na koniec otrzymały dyplom za uczestnictwo w zabawie i pamiątkowego dukata. Starsza grupa zagrała w grę planszową w dużym formacie „Skarb Piratów”.

 Agnieszka Erdmann