Za kilka dni rozpoczną się w naszym województwie ferie zimowe. Będą trwały od 13 do 24 stycznia br.

Już za kilka dni rozpoczną się w naszym województwie ferie zimowe. Będą trwały od 13 do 24 stycznia 

Zachęcamy do skorzystania z atrakcji przygtowanych przez Urząd Miasta Rumi

https://rumia.eu//assets/uploads//text/AKCJA_ZIMA_2020.pdf

Jest to CZAS RADOSNEJ I BEZPIECZNEJ ZABAWY – dlatego przypominamy

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS FERII W DOMU I POZA DOMEM:

  1. Klucze od mieszkania zawsze nosimy pod ubraniem
  2. Nie chwalimy się na podwórku o tym, że nikogo nie ma w domu
  3. Nie opowiadamy o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny
  4. Nie podajemy nikomu swego adresu zamieszkania
  5. Nie ufajmy nigdy osobom obcym – nie podajemy żadnych informacji o sobie ani        o członkach swojej rodziny, nie bierzemy od nich proponowanych upominków, nie korzystamy z zaproszeń na spacer lub do domu, nie wsiadamy do ich samochodów
  6. Idąc na górkę czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto wziąć ze sobą ciepły napój   w termosie
  7. Kiedy zauważymy obcego psa:

● nie podchodźmy do niego blisko

●  nie uciekajmy ani nie odwracajmy się do psa tyłem

● nie krzyczymy ani nie machamy rękoma

● unikamy patrzenia psu prosto w oczy

● opuszczamy głowę i kierujemy nasz wzrok w bok

● możemy kilka razy zamrugać – to sygnał uspokajający dla zwierzęcia

● należy wycofywać się ustawiając się bokiem do psa

● jeśli pies zaczyna iść w naszą stronę zatrzymujemy się i ponownie kilka razy mrugamy oczami

  1. Należy tez pamiętać o tym, by być dobrze widzianym na drodze (zwłaszcza po zmierzchu) co zapewnią nam wszelkiego rodzaju elementy odblaskowe doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze
  2. Przebywając w domu z pewnością wielu z was będzie korzystało ze wspaniałego wynalazku jakim jest Internet. Jest on kopalnią wiedzy, należy jednak nie zapominać, że Internet wykorzystywany nieostrożnie może wyrządzić nam i innym ludziom wiele krzywdy. Musimy więc wszyscy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci:

● nigdy nie podajemy swoich danych osobowych – posługujemy się tylko Nickiem, nie podajemy danych tj. imię, nazwisko, numer telefonu, adres domowy czy numer szkoły

● trzeba mówić, gdy coś jest nie tak, czyli w sytuacji, kiedy ktoś lub coś nas zaniepokoi lub wystraszy koniecznie trzeba powiedzieć o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Można również skontaktować się ze specjalistami od spraw bezpieczeństwa w Internecie pod adresem strony internetowej: Helpline.org.pl lub dzwoniąc pod numer 800 100 100

● nigdy nie wolno ufać osobom poznanym w sieci – jeśli planujesz spotkanie z taką osobą zawsze poinformuj o tym swoich rodziców

● zabezpiecz swój komputer – każdy komputer, który jest podłączony do Internetu powinien mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy tylko wówczas będzie zabezpieczony przed atakiem wirusów lub hakerów

● zawsze stosuj zasady NETYKIETY (zbiór zasad dobrego zachowania w Internecie)– stosuj się do zasad kulturalnego i prawidłowego korzystania z Internetu, do regulaminu stworzonego przez samych Internautów

Baw się dobrze i odpoczywaj – życzymy Ci udanych i bezpiecznych ferii.