Pedagog/Psycholog – system wsparcia

Drodzy Rodzice/Uczniowie

W tym trudnym czasie służymy Wam jak najlepszą pomocą, tworząc system wsparcia.

Zwracamy się do Was z ogromną prośbą – napiszcie do pedagoga/psychologa na Librusie z czym macie największe problemy? Jakie istotne sprawy mamy poruszyć, czym się zająć.  Jak sobie radzicie w domach?

Chcemy, żeby nasza pomoc była jak najefektywniejsza! Dlatego potrzebujemy Waszej współpracy.

Opracowaliśmy plan dnia, aby dzieci mogły zorganizować się w nowej, domowej sytuacji szkolnej. To pierwszy etap naszej pomocy dla Was. Będziemy wdzięczne za każdą wskazówkę.

Uwagi:

– wskazane, by rodzice czytali młodszym dzieciom przed snem np. bajki, opowiadania lub też sami   im je opowiadali

– niektóre dzieci, mające trudności w nauce, mogą potrzebować więcej czasu na zapoznanie się z materiałem i większego ,,wsparcia”

– nie jest zalecane zbyt dużo czasu przed komputerem i bezpośrednio przed snem

– w przerwach wskazane jest dotlenienie się np. na balkonie / tarasie lub choćby kilka wdechów przy otwartym oknie i muzyka relaksacyjna, np. stąd: https://www.youtube.com/watch?v=x0fhwXMHqec

– polecam zdobywanie umiejętności „domowych”, np. wspólne gotowanie, wypieki, naprawa drobnych usterek, sprzątanie pokoju itp.

– starszemu rodzeństwu proponuję „zabawę w nauczyciela” i pomoc młodszym dzieciom

– podczas nauki warto przyjrzeć się sobie, jaki sposób uczenia się najbardziej nam odpowiada  (u młodszych dzieci rodzic pomaga ten styl zdiagnozować)

PORADY DLA UCZNIÓW I ICH RODZICÓW

 1. Wstawaj zawsze o tej samej porze, tak jak wstawałeś do szkoły. Nie zaburzaj rytmu dnia, to utrudnia  mobilizację do nauki.
 2. Poćwicz, zrób kilka zaleconych przez nauczyciela w-f ćwiczeń.
 3. Pamiętaj o porannym myciu i o wywietrzeniu pokoju.
 4. Po wstaniu ubierz się tak, jakbyś miał wyjść do szkoły. Piżama spowoduje zbyt duże rozluźnienie, „weekendowy stan”, a to nie pomoże Ci w nauce.
 5. Zjedz pożywne i zdrowe śniadanie.
 6. Nie myśl o tym, ile masz na dzisiaj nauki. Koncentruj się na konkretnych zadaniach, to pomoże w walce ze zniechęceniem!
 7. Ustal sobie godziny nauki, idealnie jeśli będziesz pracował zgodnie z Twoim planem lekcji. Pamiętaj o przerwach 10 -15 minutowych po każdej 45 min. lekcji.
 8. Podczas nauki nie korzystaj z aplikacji, wyłącz Facebooka, Whatsapp itp. Ważna jest w tym momencie koncentracja na zadaniu! Możesz użyć słuchawek w celu „odcięcia się” od hałasu z ulicy.
 9. Jeżeli masz problem z kontrolą czasu, to posłuż się stoperem.
 10. Najtrudniejsze rzeczy rób na samym początku. Rano Twój organizm jest pełen energii, zatem „łatwiznę” zostaw na koniec nauki (przechodź od rzeczy trudnych dla Ciebie do łatwych).
 11. Później już tylko posprzątaj biurko, spakuj książki i zeszyty.
 12. Poprzeciągaj się, niech Twój organizm przestawi się teraz na stan relaksu 😊
 13. Zjedz obiad.
 14. Możesz pójść na spacer do lasu, lub w miejsce, gdzie nie ma zbyt dużo ludzi.
 15. Korzystaj z porad i ciekawych zabaw podsyłanych przez nauczycieli, poczytaj lub zrób coś,   na co nie miałeś wcześniej czasu, np. zadzwoń do babci, dziadka !
 16. Pamiętaj, że istnieją gry planszowe, więc zaangażuj całą rodzinkę, to może być fajna zabawa!
 17. Wysypiaj się !!! Jutro też jest dzień, który rozpocznij od punktu 1 tego planu.             Powodzenia!

Grupa szkolnych specjalistów