Laureaci konkursu biblijnego

Na liście laureatów Wojewódzko – Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sł. Bożego Kard. Augusta Hlonda w roku szkolnym 2019/2020 znalazło się dwóch uczniów Ósemki. To Eryk Ciesielski i Paweł Kojałowicz. Gratulujemy! Do konkursu przygotowywała p. Izabela Miotke.

Organizatorem Konkursu jest Akcja Katolicka Archidiecezji Gdańskiej, Fundacja „SŁOWO”, parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi.

Patron konkursu kard. August Hlond to salezjanin, arcybiskup metropolita gnieźnieński i poznański (1926–1946), arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski (1946–1948), prymas Polski w latach 1926–1948. W kwietniu 1945 r. uwolniony przez wojska amerykańskie w Niemczech otrzymał od Piusa XII nadzwyczajne pełnomocnictwa, aby utworzyć polską administrację kościelną na Ziemiach Zachodnich i Północnych oraz mianować administratorów apostolskich z prawami biskupów ordynariuszy dla nie obsadzonych diecezji. W nowej rzeczywistości ustrojowej państwa Prymas August Hlond stał się mężem opatrznościowym. Mając kontakty z zagranicznymi instytucjami charytatywnymi, osobiście rozdzielał dary biednym. Zmarł 22 października 1948 r. w Warszawie. Został pochowany w  archikatedrze św. Jana w Warszawie.