Fryderyk Chopin „rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”             

Fryderyk Chopin to kompozytor, którego muzyki słucha cały świat. Ceniony i wybitny artysta epoki romantyzmu pozostawił po sobie ponad dwieście różnorodnych kompozycji, przeznaczonych przede wszystkim na fortepian, który był jego ulubionym instrumentem.

W swoich dziełach Chopin nawiązywał do wydarzeń historycznych, odwoływał się do własnych uczuć i wyobraźni – szczególne znaczenie zyskało dla niego wyrażanie emocji. Geniusz Chopina stał się źródłem inspiracji dla wielu wybitnych artystów. Do jego życia i twórczości nawiązują m.in. liczne dzieła literackie. Cyprian Kamil Norwid napisał wiersz pt. „Fortepian Chopina”, a Jarosław Iwaszkiewicz w swojej sztuce pt. „Lato w Nohant” opowiedział o przyjaźni z pisarką George Sand z kompozytorem.

Jesienią 2021 r. odbył się w Warszawie XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im .F. Chopina. W związku z tym wydarzeniem w naszej szkole uczczono pamięć tego wybitnego kompozytora. Na półpiętrze zaprezentowana została tematyczna wystawa przedstawiająca sylwetkę tego wybitnego artysty.

Na lekcjach muzyki w klasach IV – VII przeprowadzono tematyczne zajęcia, a w ramach lekcji plastyki zorganizowany został szkolny konkurs plastyczny na portret Fryderyka Chopina. Zadaniem uczniów klas VII – VIII było wykonanie na formacie A4 w ołówku lub węglem rysunkowym portretu wybitnego kompozytora. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem i wyczuciem tematu. Prace były bardzo dojrzałe i estetyczne.

Lista laureatów

I miejsce – Kuba Szulc z kl.VIIIb

II miejsce ex aequo – Barbara Kaźmierska i Oliwia Czarnecka z kl.VIIa

III miejsce ex aequo – Alicja Grzonka kl.7b i Olesia Pyshniuk z kl.VIIa

Gratulujemy zwycięzcom.

Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za dofinansowanie zakupu nagród dla laureatów konkursu.

                                                                                            Kamila Helak, nauczyciel muzyki, plastyki