Podróż w przeszłość ku tradycji – Wdzydze Kiszewskie

W piątek 7 kwietnia br. uczniowie klas trzecich Ósemki, w ramach zajęć z języka kaszubskiego, mieli okazję udać się do kaszubskiego skansenu we Wdzydzach Kiszewskich.

Wycieczka rozpoczęła się od warsztatów z tworzenia kwiatów z bibuły. Dzieci mogły sprawdzić swoje manualne zdolności, a jednocześnie wykonać kwiat, który z powodzeniem będą mogły później wykorzystać jako ozdobę na stół czy do palm wielkanocnych.

Następnie dzieci zwiedzały historyczne obiekty skansenu. Uwagę wszystkich zwrócił kościół, chata kaszubska, ale przede wszystkim dawny budynek szkoły, gdzie uczniowie mogli się przekonać, jak dawniej wyglądały lekcje, sala lekcyjna i jak trudną pracę wykonywał nauczyciel. Uwagę przykuły też zabytkowe sprzęty kuchenne i meble, które były używane niegdyś na Kaszubach (przed ponad stu laty).

Podróż w przeszłość najwidoczniej bardzo spodobała się wycieczkowiczom, gdyż mimo zmęczenia, wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.