Dzień Patrona SP Nr 8 w Rumi Księdza Stanisława Ormińskiego

17 listopada obchodziliśmy tradycyjnie święto patrona naszej szkoły – księdza Stanisława Ormińskiego. W tym szczególnym dniu wszyscy uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły oraz zaproszeni goście brali udział w uroczystej akademii mającej upamiętnić postać znanego nie tylko w Rumi duszpasterza, dyrygenta i kompozytora, będącego autorem muzyki kościelnej, w tym m.in. „Apelu Jasnogórskiego” znanego bardzo dobrze wszystkim Polakom.
Uroczysta akademia rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Hymnu Szkoły, którego autorem jest p. Beata Awsiukiewicz. Pani Beata była dziś naszym gościem i co ważne, zagrała i zaśpiewała Hymn Szkoły wraz z dziećmi z Zespołu Muzycznego „Ósemeczki”. Poza dziećmi z zespołu, do wspólnego wykonania utworu włączyli się również nauczyciele p. Kamila Helak, p. Irena Burczyk oraz zgromadzona publiczność.
Następnie głos zabrała p. Dyrektor Marzena Górska, która przywitała wszystkich zebranych. Szczególnie gorąco powitała dostojnych gości. Poza p. Beatą Awsiukiewicz byli to: p. Daniel Ptach – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi, p. Tadeusz Grucza – dyrygent Orkiestry Dętej przy parafii NMP Wspomożenia Wiernych, p. Andrzej Waśkowski – wiceprezes Chóru „Lira” z Rumi oraz p. Urszula Klawiter – autorka książki o księdzu Stanisławie Ormińskim.
Pani Dyrektor podziękowała również wszystkim nauczycielom oraz uczniom, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości oraz zaprosiła zebranych do obejrzenia części artystycznej akademii.
W części mieliśmy okazję przyjrzeć się zaaranżowanej lekcji historii, w czasie której uczniowie z klasy 5A przypomnieli kolejne wydarzenia z życia księdza Ormińskiego, w tym m.in. jego udział, jako kapelana AK, w Powstaniu Warszawskim, wieloletnią posługę w parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi, gdzie ks. Ormiński prowadził chór „Lira” oraz organizował i prowadził orkiestrę dętą. Poznaliśmy też wiele innych wydarzeń i anegdot z życia naszego patrona.
Podsumowaniem oraz uzupełnieniem tej niezwykle ciekawej części akademii były relacje naszych gości, którzy opowiedzieli zebranym o swoich osobistych doświadczeniach związanych z księdzem Ormińskim. Na zakończenie dzisiejszego dnia p. Dyrektor Marzena Górska przygotowała miłą niespodziankę dla wszystkich młodych artystów, którzy wystąpili na szkolnej scenie. Były to książki – biografie ks. Stanisława Ormińskiego.
Uczniowie mieli też okazję uzyskać autograf autorki p. Urszuli Klawiter, która czekała na dzieci z gratulacjami w sekretariacie szkoły. Na tym nie zakończyło się dzisiejsze święto. Warto wspomnieć, że postać naszego patrona przypomniały sobie także dzieci z przedszkola, dla których nauczyciele przedszkola zorganizowali specjalne zajęcia.
Poza uroczystościami szkolnymi, wybrane klasy z wychowawcami złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem księdza Ormińskiego.

                                                          Piotr Kopciewicz

Uroczystości przygotowali:
p. Patrycja Moczadłowska – organizacja akademii
p. Piotr Kopciewicz i Zespół „Ósemeczki” z gościnnie występującymi  p. Beatą Awsiukiewicz, p. Kamilą Helak i p. Ireną Burczyk  – przygotowanie i wykonanie Hymnu Szkoły
p. Kamila Helak – przygotowanie wystroju sali gimnastycznej
p. Tadeusz Pepliński – przygotowanie pocztu sztandarowego
p. Maciej Jaworski wraz z uczniami z 8A i 8B – nagłośnienie
p. Piotr Kopciewicz – zdjęcia, relacja z uroczystości