Bezpieczne wakacje – użyteczne porady

Kochani, zbliżają się wakacje, które będą inne niż zwykle, bo wszyscy musimy nauczyć się nowych zasad bezpieczeństwa i wyrobić w sobie nawyki, które pomogą nam ochronić się m.in. przed koronawirusem.

Podczas wakacji w domu, wyjazdów nad morze czy jeziora, w góry, na kolonie, obozy czy do rodziny możecie znaleźć się w różnych sytuacjach stwarzających zagrożenie dla Waszego zdrowia i życia. W związku z priorytetem jakim jest zapewnienie Wam bezpieczeństwa . W załącznikach znajdziecie materiały informacyjne, jak spędzić te wakacje i wrócić wypoczętym i zdrowym do szkoły.

RADY DLA DZIECI!

Pamiętajcie, aby wypoczynek podczas wakacji się udał, musi być przede wszystkim bezpieczny. Oto kilka rad i wskazówek, abyście cali i zdrowi wrócili do domu.

Zaprasza Was las. Pamiętajcie jednak:

– Nie wolno rozpalać ognisk w lesie!

– Nie zostawiajcie w lesie rozbitego szkła. Butelka rozgrzana przez słońce może spowodować zapalenie się lasu.

– Nie zbierajcie grzybów, których nie znacie. Nie jedzcie żadnych nieznanych owoców, gdyż niektóre z nich mogą być trujące.

– W lesie nie oddalajcie się od opiekuna, żeby nie zabłądzić.

– Nie pozostawiajcie śladów za sobą w postaci śmieci.

– Nie hałasujcie.

Zapraszają Was góry, więc zapamiętajcie:

– Na górskie wycieczki powinniście chodzić tylko pod opieką dorosłego doświadczonego turysty.

– Przed wyjściem w góry zostawcie w domu lub schronisku wiadomość dokąd idziecie i kiedy wracacie.

– Wędrując, chodźcie zawsze oznakowanymi szlakami.

– Ważne są wygodne buty sięgające za kostkę.

– Musicie mieć ze sobą mapę, kurtkę przeciwdeszczową, ciepłe ubranie coś do picia i zapas jedzenia.

– Jeżeli nagle popsuje się pogoda musicie zawrócić. W górach liczy się rozsądek.

Wakacyjne rady dla wypoczywających nad wodą:

– Kąpcie się tylko w miejscach dozwolonych!

– Do głębokiej wody wchodźcie tylko pod opieką osoby dorosłej.

– Nie skaczcie do wody!

– Nie przebywajcie zbyt długo w bardzo zimnej wodzie.

– Nie wolno biegać blisko brzegu basenu! Teren wokół basenu jest stale mokry i łatwo się na nim pośliznąć. Łatwo jest o upadek!

– Na plaży chrońcie głowę i oczy przed słońcem.

– Przebywając na słońcu, koniecznie nasmarujcie się olejkiem do opalania z odpowiednim filtrem. Im wyższy faktor, tym skuteczniej będzie ochraniał Was przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

– Kiedy będziesz opalał się nad wodą, pamiętaj  o tym, że biała flaga pozwala na kąpiel, czerwona ostrzega przed niebezpieczeństwem, a czarna zabrania wchodzenia do wody.

Podczas wakacji będziecie uczestnikami ruchu drogowego. Niektórzy pozostaną w swojej miejscowości. Tutaj również musicie pamiętać o bezpieczeństwie.

– Będąc na wakacjach pamiętajcie, że bezpiecznie musimy przejść przez jezdnię po pasach lub gdy zaświeci zielone światło dla przechodniów.

– Gdy nie ma pasów ani świateł zatrzymujemy się na brzegu chodnika, spoglądamy w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo. Dopiero wtedy, gdy nie nadjeżdża żaden pojazd możemy przejść  na drugą stronę.

– Nie bawcie się na jezdni. To nie miejsce do zabawy!

– Jadąc samochodem pamiętajcie o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Pas bezpieczeństwa przytrzymuje Cię w bezpiecznej pozycji. Gdy samochód hamuje, a Ciebie nie chroni pas, siła hamowania może rzucić Tobą o przednią szybę. Pasy mogą uchronić Cię od poważnego uszkodzenia ciała, a nawet śmierci.

– Nigdy nie odchodź z nieznajomymi! Jeśli osoba zaczepia Cię na ulicy, oddal się od niej i powiedz o tym rodzicom.

Pamiętajcie! Jeżdżąc na rowerze dobrze jest zakładać kask rowerowy. Chroni on głowę przed urazem w razie upadku.

WAŻNE TELEFONY

112 – telefon alarmowy Służb Ratowniczych

997 – telefon alarmowy Policji

998 – telefon alarmowy Straży Pożarnej