Zmiany na liście lektur

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, w piątek 13 sierpnia br. Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące zmian w kanonie lektur.  Poniżej przedstawiamy zestawienie  dokonanych zmian oraz listę tytułów do uzupełnienia. Zmiana ta będzie obowiązywać od 1 września 2021 r.

Klasy I-III szkoły podstawowej
Do listy lektur uzupełniających dla najmłodszych uczniów dodano:

Dorota Gellner „Wścibscy”, Julita Grodek „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”, Tom Justyniarski „Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca”, Piotr Kordyasz „Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły” (fragmenty), Zofia Kossak-Szczucka „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata”, Asa Lind „Piaskowy Wilk”, Aleksandra i Daniel Mizielińscy „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”.

Z listy lektur dla klas I-III szkoły podstawowej usunięto: Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”, Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia”, Leszek Kołakowski „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” i Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”.

Klasy IV-VI szkoły podstawowej
Listę lektur uzupełniających dla klas IV-VI rozszerzono o następujące pozycje: Carlo Collodi „Pinokio”, John Flanagan „Zwiadowcy” Księga 1. „Ruiny Gorlanu”, Emilia Kiereś „Rzeka”, Zofia Kossak-Szczucka „Topsy i Lupus”, Bolesław Leśmian „Klechdy sezamowe”, Alan Aleksander Milne „Kubuś Puchatek”, Longin Jan Okoń „Tecumseh”, Ferdynand Antoni Ossendowski „Słoń Birara”, Jacek Podsiadło „Czerwona kartka dla Sprężyny” i Louis de Wohl „Posłaniec króla”.

Z wykazu lektur obowiązkowych do wykazu lektur uzupełniających dla klas IV-VI przeniesiono pozycję „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika.

Z listy lektur uzupełniających dla klas IV-VI szkoły podstawowej usunięto powieść Karola Maya „Winnetou”.

Klasy VII-VIII szkoły podstawowej
Z listy lektur obowiązkowych dla klas VII-VIII przesunięto na listę lektur uzupełniających książkę Melchiora Wańkowicza „Ziele na kraterze”. Usunięto książkę Nancy H. Kleinbaum „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Przesunięto też z wykazu lektur uzupełniających z klas VII-VIII do wykazu lektur uzupełniających w liceach ogólnokształcących i technikach pozycję „Jan Paweł II, Przekroczyć próg nadziei” (fragmenty).